• Dlaczego ważne jest..

        • Dlaczego ważne jest, aby dzieci nie opuszczały zajęć szkolnych?

          Większość rodziców pragnie, aby ich dzieciom powiodło się w życiu. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek przedtem, aby w dorosłym życiu stały przed nim atrakcyjne możliwości rozwoju, ważne jest posiadanie dobrego wykształcenia. Szkoła jest dla dzieci jedyną szansą w tym kierunku i nieuczęszczanie regularnie do szkoły lub na inne zajęcia może poważnie zaszkodzić tym perspektywom na przyszłość.

          Jeżeli dzieci nie chodzą regularnie do szkoły, mogą mieć trudności z nadążaniem za programem. W czasie wypełnionego zajęciami dnia szkołom trudno znaleźć dodatkowy czas na pomoc dziecku w nadrobieniu zaległości.

          Wykształcenie w dziecku nawyku systematycznego chodzenia do szkoły już od najmłodszych lat, od przedszkola poprzez szkołę podstawową, będzie bardzo pomocne dziecku w okresie późniejszym. Pracodawcy szukają pracowników, na których można polegać. W konsekwencji dzieci, które opuszczały zajęcia szkolne, mieć będą mniejsze szanse na znalezienie dobrej pracy.

          Bardzo ważna jest punktualność. Spóźnianie się na lekcje wytrąca z rytmu Twoje dziecko, przeszkadza nauczycielowi i innym dzieciom.

          Niektórzy rodzice, często zbyt pochopnie podejmują decyzję o pozostawieniu dziecka w domu ulegając jego nastrojom lub pozornym chorobom. Taka postawa przyczynia się do utrwalenia w dziecku lekceważącego stosunku do nauki, a w przyszłości także do  braku poczucia jakichkolwiek obowiązków w dorosłym życiu.

          Co mówią przepisy?

          Prawo stanowi, że dzieci w wieku szkolnym (6-18 lat) muszą obowiązkowo pobierać odpowiednią naukę w pełnym wymiarze godzin( odpowiednio w oddziale przedszkolnym lub szkole). Obowiązek zapewnienia dziecku nauki spoczywa na rodzicach, którzy mają obowiązek zapisać dziecko do oddziału przedszkolnego i  szkoły.

          Rodzice są odpowiedzialni za dopilnowanie, aby ich dzieci zapisane do szkoły regularnie uczęszczały na zajęcia szkolne oraz wszelkie inne zajęcia, jakie są dla nich organizowane. W razie, gdy dziecko często opuszcza zajęcia Dyrektor szkoły może w stosunku do rodziców podjąć kroki prawne.

           

           

          Kiedy mamy do czynienia z nieobecnością usprawiedliwioną?

                            Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko nie może pójść do szkoły, bo jest chore. W takich wypadkach rodzice mają obowiązek zawiadomić o tym szkołę w ustalony sposób,  a także dopilnować by dziecko uzupełniło zaległe lekcje.

          Dzieci będą również musiały czasami udać się w czasie zajęć szkolnych na badania lekarskie lub do dentysty. Rodzice powinni jednak starać się zamawiać rutynowe wizyty, takie jak kontrolne badania dentystyczne, w czasie wakacji szkolnych lub po godzinach lekcyjnych.

          Wszelkie nieobecności muszą być zgłaszane możliwie najwcześniej i pisemnie usprawiedliwione w terminie do 2 tygodni od powrotu dziecka do szkoły.

           Krótkie nieobecności dziecka w  szkole rodzic  może usprawiedliwić z takich powodów jak śmierć w rodzinie lub branie udziału w uroczystości religijnej. W szkole nie mogą być usprawiedliwione nieobecności dziecka  ze względu na zakupy,  przyjęcie urodzinowe, spotkania z bliskimi itp.

           

          W jaki sposób drogi rodzicu  możesz pomóc  swemu dziecku?

           

          • Jeśli podejrzewasz, że dziecko wagaruje lub nie czuje się dobrze w szkole, wówczas  jak najszybciej skontaktuj  się ze szkołą  i poproś o pomoc w rozwiązaniu ewentualnych problemów.

           

          • Upewnij się, że dziecko ma świadomość, że nie aprobujesz opuszczania przez niego szkoły.

           

          • Jeżeli dziecko jest chore lub nieobecne w szkole z  innego ważnego  powodu, zawiadom szkołę już pierwszego dnia nieobecności.

           

          • Stosuj się do ustalonych przez szkołę zasad zgłaszania nieobecności dziecka w szkole  oraz jej usprawiedliwiania  w wyznaczonym terminie.

           

          ·        Dopilnuj aby dziecko przed powrotem do szkoły uzupełniło w domu zaległości wynikające z jego nieobecności na zajęciach, ponieważ nieobecność w szkole nie zwalnia ucznia od uzupełnienia przerabianych na zajęciach treści.

           

          • Dopilnuj, aby dziecko przychodziło do szkoły punktualnie.

           

          • Wykazuj zainteresowanie postępami dziecka w szkole. Pytaj, jak przebiegł dzień szkolny. Udzielaj pochwał i zachęcaj do osiągania dobrych wyników w nauce.